Плівка, фотопапір та хімія заслуговують такого ж догляду і уваги, як і ваш фотоапарат. Після того, як ви відзняли, проявили плівку або надрукували кадри з неї, вам необхідно забезпечити правильні умови зберігання для оброблених матеріалів, щоб у подальшому і  ваші онуки мали змогу знову відтворити (надрукувати чи відсканувати) зображення з тієї плівки, яку багато років тому відзняли їхні дідусі та бабусі.

 

ЗБЕРІГАННЯ НЕОБРОБЛЕНИХ ФОТОМАТЕРІАЛІВ

 Необроблені плівки і фотопапір є продуктами, що швидко псуються та легко пошкодити високою температурою і вологістю в місці зберігання. Деякі фотографічні характеристики такі, як чутливість, контраст, баланс кольору і рівень вуалі, потроху змінюються з часом природним чином. Так само влаштована і хімія в фотографії. Несприятливі умови зберігання прискорюють ці зміни.

 Кольорові матеріали зазвичай більш вимогливі до дотримання правильного режиму зберігання, оскільки в них більше шарів, ніж в чорно-білих фотоматеріалах, і кожен з шарів змінює свої характеристики по своєму.

 Виробник пакує плівки і папір в пластикові або металеві банки, фольговані або поліетиленові пакети, які захищають матеріал від пилу і зовнішніх змін вологості. Не відкривайте, по можливості, оригінальну упаковку, поки ви не готові до використання вмісту. Спеціальні інструкції зі зберігання для кожного продукту друкуються на упаковці, але ось кілька загальних принципів, які слід пам’ятати:

використовуйте плівку до закінчення терміну придатності

 Для кращих результатів завжди використовуйте плівку до закінчення терміну придатності, що вказаний на упаковці. Термін придатності для фотоматеріалів — це такий термін, за який основні характеристики матеріалу точно не зміняться, якщо ви правильно зберігали його. Через кілька місяців після закінчення терміну придатності (виробник завжди підстраховується і термін за фактом трохи більше зазначеного на коробці) зміни в характеристиках матеріалу стануть помітні неозброєним оком: знижується контрастність і чутливість матеріалів, вони можуть почати по-різному сприймати різну довжину хвилі світла і, як наслідок, ви не маєте змоги покладатися на такий матеріал ні в зйомці, ні в пресі. 

тримайте температуру низькою

 Більшість кольорових плівок спокійно зберігається протягом терміну придатності при температурі до 21 °C. При цьому варто пам'ятати, що іноді достатньо й кількох годин в жаркий день, щоб безповоротно зіпсувати будь-яку фотоплівку. Не залишайте ваші плівки в таких місцях, як бардачок, багажник, заднє вікно автомобіля на сонці стають дуже гарячими в теплий день або шафа, полиці, горище вашого будинку в літню пору. Якщо влітку ви пересуваєтесь на автомобілі, то не забудьте прибрати вашу плівку подалі від сонячних променів. Навіть з кондиціонером сонце все одно нагріває предмети в салоні, так що перевозьте свої плівки в термопакеті або у фотосумці з ізоляцією.

 

Професійні кольорові плівки в оригінальній герметичній упаковці рекомендується зберігати при температурі 13 °C або нижче. Бажано робити це завжди. Просто покладіть плівку в холодильник і не забудьте вийняти її напередодні зйомки (за кілька годин).

Чорно-білі плівки в оригінальній герметичній упаковці особливо добре відчувають себе при температурах нижче 17 °C.

 

Рекомендації щодо зберігання чорно-білих плівок:

– якщо ви збираєтеся використовувати плівку протягом 2 місяців, температура зберігання не повинна перевищувати 21 °C;

– якщо ви збираєтеся використовувати плівку не раніше, ніж через 2 місяці і не пізніше, ніж через 6, температура зберігання не повинна перевищувати 16 °C;

– якщо ви закупилися плівкою і запас не будете використовуватися в найближчі півроку, забезпечте температуру зберігання не вище 10 °C.

 

Не допускайте різкої зміни температури для запобігання виникнення конденсату на поверхні плівки чи фотопаперу. Фотоматеріал взятий з холодильника або морозильника, необхідно виводити з заморозки/холодного середовища не відразу, а поетапно.

 

Технологія розморожування:

– плівку, яка зберігається в морозилці, необхідно спочатку перекласти в найхолоднішу секцію вашого холодильника (в побутових холодильниках така секція буде найдальшою від секції для овочів). Там вона відійде приблизно до 2 °C за 3–4 години і після цього можна вважати, що вона зберігалася в холодильнику;

– плівку, яка зберігається в звичайній холодильній камері, необхідно перекласти в бокс для овочів або на дверцята холодильника. Там вона відійде до 7–10 °C за годину – півтори, після чого її можна дістати і покласти в саме прохолодне місце у вашому будинку, де їй необхідно пробути не менше години до того, як ви зберетеся зарядити її у камеру.

 

Чим більше обсяг матеріалу в упаковці, тим більше необхідно часу для розморожування. Для листових матеріалів об'ємом від 50 листів і для рулонів плівки довжиною в 17 або 30 метрів сміливо можна множити час, вказаний вище, на 2 на кожному з етапів.

 

Зберігайте низьку вологість в місцях зберігання

Незважаючи на те, що упаковка допомагає захистити матеріали від вологи, вплив відносної вологості від 60% або вище протягом тривалого часу завдає шкоди картонній упаковці, етикеткам, клею і металу. Вона також сприяє зростанню бактерій, цвілі і грибкам. Деякі види грибків можуть навіть зруйнувати емульсію, харчуючись фотографічною желатиною. Саме тому важливо зберігати цілісність упаковки. Зазвичай відносна вологість в холодильних і морозильних камерах висока, тому періодично оглядайте упаковку, щоб своєчасно видаляти конденсат, можливу цвіль і грибок з упаковки. В ідеалі зберігання будь-яких фотоматеріалів вимагає низької відносної вологості — не більше 50%.

 

Зберігання при розкритій упаковці

Після того, як ви відкрили оригінальну герметичну упаковку, фотоматеріал втрачає захист від шкідливого впливу високої відносної вологості і летючих хімічних сполук. Хімічні випаровування, які можуть завдати шкоди фотографічній продукції, можуть утворюватися від промислових викидів, вихлопних газів, фарби, розчинників, чистячих засобів, нафталіну, клеїв, засобів захисту деревини від грибка і цвілі, монтажної піни, інгібіторів корозії. Ці випаровування можуть містити формальдегід або похідні альдегідів, сульфіди або інші хімічні агенти, які можуть завдати шкоди. З цієї причини важливо оперативно використовувати матеріал з розкритою упаковкою.

 

Захистіть плівку від рентгенівських променів

Рентгенівські промені можуть вуалювати неекспоновану плівку, якщо випромінювання досить сильне. Те ж саме відбувається, коли плівка отримує кілька низьких доз випромінювання, тому що наслідки рентгенівського опромінення є кумулятивними. Проявлена ​​плівка не схильна до якихось змін від рентгенівських променів. Більшість сучасних сканерів на вокзалах і в аеропортах безпечні для фотоплівки, але технології змінюються. Повідомте службі безпеки щодо не експонованих плівок перш, ніж ставити сумку з плівками на стрічку сканера і попросіть провести візуальний огляд замість сканування. В 90% випадків на вас подивляться дивно, але не відмовлять (на огляд доведеться вивантажити тільки плівки, решта вмісту сумки поїде звичайним шляхом). Врахуйте, що якщо ви будете качати права, будь-який співробітник служби безпеки (в будь-якому аеропорту світу) може попросити вас розкрити всі упаковки і показати кожну плівку. Це їх право і ви не зможете відмовитися.

 

Ручні електронні пристрої, що використовуються для перевірки пасажирів, і пристрої, скануючі людей при проході через капсулу/рамку, не є рентгенівськими пристроями і не впливають на плівку.

 

Скануванню рентгенівськими променями піддаються і поштові посилки. Ви можете позначити ваше відправлення написом «Непроявлена ​​фотоплівка, що не сканувати рентегновскімі пристроями / Unexposed film, DO NOT x-ray».

 

Багаторічний досвід проходження різних точок контролю підказує, що в 99% випадків плівка не буде пошкоджена випромінюванням сканерів в аеропортах і вокзалах. Меньше з тим, ми бачили і пошкоджені таким чином плівки, але тільки 120 типу – у них немає металевих котушок, які захистили б плівку від зайвої дози випромінювання. На наш погляд, найбільш правильним буде не хвилюватися про плівки 135 формату в металевих котушках і упакувати плівки 120 типу в фольгу перед перевезенням.

 

Захист прихованого (необробленого) зображення

Після того, як ви експонували плівку або фотопапір, важливо мінімізувати зміни прихованого (необробленого) зображення. Для отримання стабільного результату необхідно обробляти фотоматеріали безпосередньо після експонування. Це особливо важливо в професійних кольорових плівках, тому що вони оптимізовані для обробки в найближчій час після зйомки.

Зберігання при низькій температурі після експонування буде сповільнювати зміни навіть у прихованому зображенні. Таким чином, відзняті плівки можуть зберігатися у вашому холодильнику один-два тижні. При умові, якщо плівку покладете в герметичний контейнер і дозвольте закритій тарі досягти кімнатної температури і потім на зберігання у холодильник. Якщо ви проявляєте ваші плівки у віддалених фотолабораторіях, не забудьте, будь ласка, відправити плівки оперативно після експонування. Не кидайте плівку в металеві поштові скриньки, де вони можуть зазнати впливу високих температур.

 

Обробка фотоматеріалів

Якість обробки є дуже важливим фактором у стабільності результату.  Неправильні умови проявки можуть призвести до погіршення зображення. Дотримуйтесь належних процедур відповідних до обраних фотоматеріалів. Фотолабораторія, що проявляє плівки є обізнаною на рахунок, як обробка впливає на якість і довгострокове збереження негативів, слайду, друкованих світлин тощо.

Неправильні процедури обробки, такі як некоректна агітація, недостатнє або надмірне фіксування зображень і навіть зайва промивка може призвести до дефектів після тривалого зберігання, що не були очевидні відразу після обробки. Інші основні принципи правильного проявлення включають запобігання забруднення розчинів, використання правильного поповнювача, мінімізацію окислення проявиників, регулярне очищення бачків, щоб уникнути зростання бактерій, і використання стоп-ванни для прискорення процесу друку.

 

ЗБЕРІГАННЯ ОБРОБЛЕНИХ ФОТОПЛІВОК (НЕГАТИВІВ)

 

З усіх фотографічних сенсибілізованих продуктів негативні плівки страждають від порушень режиму зберігання більше всього. На них, як правило, дивляться рідко, забувають після друку. Кольорові негативи можуть втрачати яскравість навіть при зберіганні в темряві, причому в різних кольорових шарах з різною швидкістю. Негативи, які ви маєте намір передруковувати вимагають такої ж турботи і уваги, як і інші фотографічні зображення.

 

Зберігайте негативи чистими

Уникайте відбитків пальців, бруду і пилу на плівці. В порошинках і слідах від пальців може виявитися грибок, здатний знищити відзнятий матеріал вельми ефективно. Якщо ви підозрюєте, що ваші негативи брудні, очистіть їх спеціальними засобами перед тим, як прибирати їх на зберігання. Якщо ви використовували рулонні плівки або файли для захисту негативів, переконайтеся, що матеріал слівер/файл не завдасть шкоди негативу.

 

Контролюємо температуру і вологість

Негативи, призначені для довгострокового зберігання, вимагають особливого догляду, але ви можете зберігати негативи для короткострокового використання в звичайних кімнатних умовах. У кліматі, де відносна вологість регулярно наближається до 60%, використовуйте осушувач або інші засоби зниження вологості в зоні зберігання негативів.  Висока температура і висока відносна вологість можуть вплинути навіть на проявлені негативи. Температура між 2–13 °C і відносна вологість між 30–35% — ось чудові умови для довгострокового зберігання негативів. Температура зберігання для чорно-білих негативів не настільки критична, як для кольорових, але і тут ви повинні контролювати відносну вологість. Вологість нижче 25% може призвести до висушування негативів і зробити їх тендітними. Вологість вище 60% стимулює зростання цвілі і грибка.

 

Захистіть негативи від світла

Світло впливає на фотографічні барвники, для короткострокового зберігання можна просто покласти негативи в темному місці. При цьому металеві ящики підійдуть краще, ніж дерево або пластик, тому що деревина і пластик можуть містити консерванти або летючі речовини, які можуть вплинути на негативи.

 

ВІДБИТКИ (ДРУКОВАНІ СВІТЛИНИ)

 

Більшість принципів для зберігання інших фотографічних продуктів також застосовуються і до відбитків. Барвники і шари емульсії в кольорових роботах роблять зберігання кольорових світлин більш вимогливим до умов, ніж зберігання чорно-білих відбитків.

Фактори, такі як світло, тепло, вологість і атмосферні забруднювачі, можуть вплинути на життя відбитка. Навіть в музейних умовах фотографія, що постійно виставлена для огляду, змінює свої кольори з часом. Коли відбитки призначені для показу, зберігати оригінальні негативи або слайди необхідно належним чином, щоб мати можливість заново надрукувати зображення на папері. Будь-який професійний фотопапір для кольорових зображень має відмінну стійкість барвників, але й це не врятує ваш відбиток, якщо він буде висіти у вас вдома на стіні, на яку досить часто потрапляє яскраве сонце.

 

Забезпечити прохолодне, сухе і чисте місце зберігання

Якщо у вас є відбитки, які ви не збираєтеся демострувувати, то не вмонтовуйте їх в оформлення. Уникайте зберігання відбитків в оригінальній картонній коробці або упаковці. Використовуйте безпечні ящики або конверти, виготовлені з безкислотних стабільних матеріалів, призначених для архівів.

Кращі умови зберігання для кольорових відбитків такі ж, як і для більшості інших фотографічних продуктів. Зберігайте відбитки в темряві при температурі не вище 24 °C і при відносної вологості 30–50%. Якщо ви зберігаєте кілька відбитків в одному пакеті, прокладайте їх безкислотним папером чи калькою.

 

Зберігайте відбитки в альбомах для зручного доступу

Простий спосіб зберігати відбитки, маючи при цьому легкий доступ до будь-якого з них це зберігати їх у фотоальбомі. Так, альбом теж повинен зберігатися в тому місці, де не буде надмірної температури і вологості.

Оскільки, відбитки знаходяться в прямому контакті зі сторінками фотоальбому, переконайтеся, що матеріали в альбомі підходять для довгострокового зберігання фотографій.  Перевірте такі елементи — обкладинка, сторінки, пластикові або паперові прокладки, монтажні кути або петлі і чорнило має використовуватись для ідентифікації, не повинно містити кислот і барвників, здатних проникнути в відбитки і зіпсувати їх.

 

ОБЕРЕЖНО!

 

Випари від нафталіну, інгібіторів цвілі, захисних засобів для деревини, фарб, лаків, і клею для дерева можуть накопичуватися в ящиках і тумбах і пошкоджувати фотографічні матеріали. Таким чином, відкриті книжкові полиці в темній провітрювальний коморі можуть бути найкращим місцем для зберігання альбомів і відбитків.

 

МОНТАЖ І ЕКСПОНУВАННЯ ВІДБИТКІВ

 

Монтажний картон є найбільш часто використовуваним матеріалом для створення основи для відбитків. Більшість картонів, призначених для фотографічного використання, є безкислотним і ph-буферним (матеріали, які не є такими, можуть бути використані тільки для короткострокового монтажу). Один з методів довгострокового монтажу включає в себе приклеювання відбитка до аркушу консерваційного картону з допомогою безкислотний паперових петель або куточків;  такий спосіб оформлення часто поєднується з паспарту поверх фотографії. Картон для виготовлення паспарту в такому випадку теж повинен бути консерваційні.

Коли ви прибираєте змонтовані відбитки на зберігання, не забудьте також прокласти їх безкислотний папером.

 

Стаття підготовлена ​​за матеріалами компанії Kodak Alaris і з урахуванням нашого досвіду зберіганні фотоматеріалів.